Tévhitek az akváriumról
Az akvaristák között, az állatkereskedéseken, az interneten és számos más helyen téves információk keringenek az akvarisztikáról és az akváriumi halak tartásáról. Most ezek közül a tévhitek közül mutatok be néhányat, a legismertebbeket.
Híres állatok
Mostani írásomban híres állatokkal ismerkedhetünk meg. Kivételes lovakról és kutyákról olvashatunk. Ez a két faj volt a századok során a legfontosabb állat, mondhatjuk, hogy velük együtt írtuk a történelmet.
Ragadozó emlősök
A ragadozók (Carnivora) rendkívül hatékony élőlények. Erősek, hatalmasak, gyönyörűek, de halálosak. Az állatvilág minden csoportjában vannak ragadozók, vagyis olyan fajok, melyek más állatokat ölnek és esznek meg a húsukért. A húsevők csodálatos gyilkológépek, melyeknek ölniük kell a túlélésért. Hatásos fegyverekkel rendelkeznek, melyek segítik őket abban, hogy a náluk jóval nagyobb prédát is el tudják ejteni. Az emlősök ragadozói a legfejlettebbek és a legismertebbek, pedig rajtuk kívül léteznek ragadozó rovarok, halak, hüllők és madarak is. Szinte minden állatfajra vadászik egy másik állat, egy ragadozó. A ragadozók fontos szerepet játszanak az ökoszisztémákban, kordában tartják a prédaállatok tömeges és káros túlszaporodását, rendszerint a beteg és gyenge egyedeket kiváltasztva és megsemmisítve pedig erősítik az állatállományokat. A ragadozók többsége rendkívül hatásos fegyverekkel van felszerelve, melyek védekezésre is tökéletesen megfelelnek, de elsődleges szerepük a zsákmányszerzés. Vajon mi teszi a ragadozókat olyan sikeres állatcsoporttá és hogyan vadásznak az egyes fajok? Most csoportonként bemutatom ezeknek az állatoknak a zsákmányszerzési technikáját és fegyverarzenálját.
Joy Adamson
Mostani bejegyzésemben egy kivételes ember életútját ismerhetjük meg. Az állatok iránti rajongása töretlen volt egész életében. Sokat tett az afrikai ragadozók tudományos megismerésében, hiszen velük élt és ezáltal alapos feljegyzéseket és megfigyeléseket készített róluk. Különösen oroszlánokról szóló könyvei révén ismeri a hazai közönség. Azért választottam őt a számtalan természettudós és természetvédő közül, mert kivételes életet élt, személy szerint az egyik kedvencem és gyerekkori példaképem ő volt. Megvan az összes magyarul olvasható könyve, melyeket sajnos sokáig nem lehetett megszerezni, nemrégiben viszont újra kiadták néhány könyvét. Ő volt az első, aki fogságban nevelt fel afrikai állatokat, majd sikeresen visszavadította őket eredeti élőhelyükre.
Különleges színváltozatok
Itt bemutatok néhány érdekes és szokatlan színváltozatú állatot. Ezek közül néhány előfordul a természetben is, míg mások emberi közreműködéssel jöttek létre és a vadonban nem léteznek.
A szivárványos guppi
Tudom, már írtam egyszer az elevenszülő halakról, de úgy döntöttem, a mostani cikkem témája a szivárványos guppi lesz. Egyrészt, személy szerint az egyik kedvenc halam a guppi, illetve egyre több emait kapok, hogy milyen hallal érdemes kezdeni akvarisztikai pályafutásunkat, és hogy melyik halfaj fér el kis helyen, vagy szaporodik könnyen. A válasz: a guppi. A mostani írásomban különösen hangsúlyt fektetek a különleges külsejű, fajtatiszta guppitörzsek bemutatására és ezek továbbtenyésztésének részletezésére.
Prehisztorikus óriásragadozók
A következőkben a történelem előtti világ legnagyobb ragadozói közül ismerhetünk meg 3 fajt: egy dinoszauruszt, egy őscápát és egy óriáskrokodilt.
Ritka elevenszülő halak
Szinte minden akvarisa első hala valamilyen könnyen tartható elevenszülő faj, leggyakrabban guppi, vagy platti. Kevesen ismerik viszont azt a 4 fajt, melyeket mostani cikkemben fogok ismertetni. Talán azért nem terjedtek még el a hazai díszállatkereskedelemben, mert nem olyan tetszetős külsejűek és szép színűek, mint a szivárvány valamennyi színében pompázó guppik vagy mollik, holott a viselkedésük éppoly éredekes. A hüllőtartás előtt akváriumi halak tenyésztésével foglalkoztam és magam is tartottam az alábbi fajokat, melyekről a cikkem szól: törpe fogasponty, fémes fogaspontyocska, feketesávos limia és félcsőrös csuka.
Milyen állat volt a gévaudani szörny?
A 18. században Franciaországban, Lozere megyében, Gévaudan tartományban rejtélyes halálesetek történtek. Három év alatt több mint száz gyilkosság történt, a bűnbaknak egy farkast kiáltottak ki. Tudósok és rejtélyvadászok évszázadok óta találgatják, hogy miféle állat volt képes ilyen vérengzést véghezvinni. Most ismerjük meg a gévaudani rém történetét!
Kincsem
A következő cikk a legnagyszerűbb magyar versenylóról, sőt a világ egyik legjobb lováról, Kincsemről szól.
|